Η πρόκληση είναι πραγματική και δεν πιστεύω ότι υπάρχει μια εύκολη απάντηση, εκτός από το να πάρετε μερικές ανάσες, να χαλαρώσετε λίγο και να βρείτε τη δική σας γαλήνη. Επαναπροσδιορίστε τι σημαίνει η επιτυχία και επαναξιολογήσετε την ανατροφή που θέλετε να δώσετε στα παιδιά σας. Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απάντηση. Να είστε ειλικρινείς με την εαυτό σας για τον σκοπό πίσω από τις αποφάσεις σας. Ισχύουν ακόμα ή λειτουργείτε με απαρχαιωμένα πιστεύω;
2. Πάρτε τον έλεγχο του προγράμματός σας. "Η μητρότητα, όπως και η ζωή, χρειάζεται επαναξιολόγηση κατά καιρούς. Πράγματα που λειτουργούσαν μπορεί πλέον να μην σας εξυπηρετούν πλέον. Εάν δεν είστε χαρούμενη με την καθημερινότητά σας, τότε μάλλον κάτι χρειάζεται να αλλάξει. Ίσως εσείς κινήστε προς την επιτυχία στον επαγγελματικό τομέα όμως αισθάνεστε αποκομμένη από την οικογένειά σας. Ή το αντίθετο. Ίσως φροντίζετε την οικογένειά σας αλλά τα όνειρά σας έχουν μπει για πολύ καιρό στην αναμονή;
Παρατηρήστε τις επιλογές που κάνετε κάθε στιγμή και κάντε τις συνειδητά. Ευθυγραμμίστε τις με τις επιθυμίες σας και κινηθείτε μπροστά χωρίς τύψεις."
" Όταν συγκρίνετε τον εαυτό σας με άλλους, συγκρίνετε τι συμβαίνει μέσα σας με το τι φαίνεται να συμβαίνει σε κάποιον άλλο."
3. Μη συγκρίνετε."Όταν συγκρίνετε τον εαυτό σας με άλλους, συγκρίνετε τι συμβαίνει μέσα σας με το τι φαίνεται να συμβαίνει σε κάποιον άλλο. Δεν έχει νόημα. Είναι πολύ εύκολο να κοιτάξετε άλλες γυναίκες που φαίνονται πιο επιτυχημένες, καλύτερες μητέρες και καλύτερες σύζυγοι. Δεν είναι όμως για όλους το ίδιο. Το να συγκρίνετε τη ζωή σας με κάποιου άλλου θα σας κάνει να αισθανθείτε δυσαρεστημένες. Απλά μην το κάνετε.